Alkoholizm - Pomoc

Pomagamy wszystkim uzależnionym, i nie tylko. : )

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

To forum, jest przeznaczone do pomocy terapeutycznej osobom mającym problem związany z używaniem alkoholu. Również osobom, które w rodzinie mają osobę uzależnioną od alkoholu, lub innych substancji. Naszym zadaniem jest udzielanie informacji na temat choroby alkoholowej, wsparcie, i pomoc w rozwiązywaniu problemów osobistych związanych z uzależnieniem. Nie prowadzimy tu profesjonalnej terapii - możemy podpowiedzieć gdzie taką terapię można odbyć i na czym to polega. Osoba prowadząca forum ma doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi jako terapeuta uzależnień.

#1 2015-09-21 21:55:38

 kibic19

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-09-21
Posty: 12
Punktów :   

Teksty pomocne w trzeźwieniu i nie tylko :)

Na początek cytat

Nie można uczynić niewolnikiem człowieka wolnego, gdyż człowiek wolny pozostaje wolny nawet w więzieniu.(Platon)


Jestem, kim chcę być....

Offline

#2 2016-04-10 17:44:05

 Niezależna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-04-10
Posty: 24

Re: Teksty pomocne w trzeźwieniu i nie tylko :)

Roz­pa­mię­tu­jąc prze­szłość i pędząc ku przy­szło­ści zapo­mi­nany, że ist­nieje jakieś „tu i teraz” – twier­dzi Eckhart Tolle, autor best­sel­lera „Potęga teraź­niej­szo­ści”.  Jeśli nie uświa­do­mimy sobie naszego ist­nie­nia, naszej obec­no­ści w ciele, nigdy nie będziemy szczę­śliwi.  A prze­cież tak łatwo spra­wić, aby było ina­czej.
Eckhart Tolle:   Ludzki umysł cha­rak­te­ry­zuje się pewną dys­funk­cją, nazwał­bym to nawet sza­leń­stwem – by się o tym prze­ko­nać, wystar­czy przyj­rzeć się histo­rii XX wieku. Myślę, że czeka nas wkrótce zmiana świa­do­mo­ści.   
La Van­gu­ar­dia:  Na czym polega ta indy­wi­du­alna zmiana świa­do­mo­ści, która ma przy­nieść glo­balną trans­for­ma­cję?

Na uświa­do­mie­niu sobie, że w naszych umy­słach jest głos, który bez­u­stan­nie do nas mówi, a my możemy pro­wa­dzić z nim wewnętrzny dia­log. Psy­cho­lo­go­wie mówią, że 98 proc. naszych codzien­nych reflek­sji to powta­rza­nie sta­rych myśli. Więk­szość ludzi iden­ty­fi­kuje się z tym gło­sem, sądzą, że ten głos to oni sami.
A tym­cza­sem kim jeste­śmy? Świa­do­mość tego, że ist­nieję, świa­do­mość „ja”, wypływa z moich myśli, z wewnętrz­nego głosu opo­wia­da­ją­cego mi moją oso­bi­stą histo­rię i z war­to­ści, z któ­rymi się iden­ty­fi­kuję.
Jed­nak poza tym sztucz­nym gło­sem ist­nieje inny, dużo głęb­szy, ale stra­ci­li­śmy z nim kon­takt. Nie jeste­śmy zatem zbio­rem uczuć i doświad­czeń? Iden­ty­fi­ku­jemy się z prze­szło­ścią i wyobra­żamy sobie sie­bie w przy­szło­ści.
Nasz umysł bez­u­stan­nie sku­piony jest na następ­nej chwili:   
co będzie za godzinę,   za mie­siąc, za pięć lat.
Żyjemy sta­ra­jąc się dotrzeć do następ­nego momentu.  To zada­nie stało się naszym „men­tal­nym przy­ka­za­niem”, które każe nam żyć w sta­nie wiecz­nego braku satys­fak­cji, bo nie pozwala na reali­za­cję tego, co w życiu naj­waż­niej­sze: chwili obec­nej.
Jak zmie­nić to „men­talne przy­ka­za­nie”?
Pierw­szym kro­kiem powinno być uświa­do­mie­nie sobie, że w mojej gło­wie ist­nieje głos, który w rze­czy­wi­sto­ści jest jedy­nie starą powta­rza­jącą się myślą.
Następ­nie trzeba zdać sobie sprawę z naszej rela­cji z chwilą obecną, czyli zapy­tać wie­lo­krot­nie w ciągu dnia samego sie­bie, jaki jest mój sto­su­nek do „tu i teraz”: 
czy trak­tuję ten moment jak swo­jego przy­ja­ciela, czy jak wroga? (…)
Ist­nieją dwie moż­li­wo­ści:
albo znaj­duję się w opo­zy­cji do chwili obec­nej (nie jestem zado­wo­lony z tego, gdzie jestem, to nie powinno się zda­rzyć, nie podoba mi się to, co robię),
albo służy mi ona do tego, by przejść do następ­nego momentu, w któ­rym chciał­bym być.
W ten spo­sób trwo­nimy życie. Mając świa­do­mość, jak ważna jest teraź­niej­szość, mam moż­li­wość uczy­nie­nia z niej swo­jego przy­ja­ciela. Życie to wła­śnie chwila obecna, nego­wa­nie tego to wystę­po­wa­nie prze­ciwko życiu.
E.Tolle Potęga teraźniejszości

Offline

#3 2016-04-10 17:47:21

 Niezależna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-04-10
Posty: 24

Re: Teksty pomocne w trzeźwieniu i nie tylko :)




Pełnia chwili obecnej faktycznie rozciąga się i zawiera w sobie przeszłość i przyszłość. To wspaniałe TERAZ, nie kontrolowane przez uwarunkowania z przeszłości, ani oczekiwania czy lęki dotyczące przyszłości przyciąga i zawiera wszystko.
Oznacza to, że jeżeli kierujemy uwagę na TERAZ i działamy w chwili obecnej, świadomi jesteśmy wpływu naszej bieżącej czynności na każde TERAZ, które nastąpi w przyszłości.
To jest właśnie odpowiedzialność osobista. Taka odpowiedzialność jest na tyle szeroka, że obejmuje i świadomie tworzy naszą przyszłość i teraźniejszość. W niej zawiera się nasza moc i ostateczna wolność. Wolność świadomego tworzenia swojej rzeczywistości.

(..)

Oprócz energii do życia, jaką czerpiemy z pożywienia, ciepła i kontaktu z innymi ludźmi, istnieje jeszcze jedno źródło energii. Można je opisać jako zbiorową świadomość wszystkich istot żywych i nieożywionych. Nazywamy ją również prawdziwym Ja. Jest to ta część nas samych, która łączy się z wszystkim, co jest. Tracimy to połączenie, kiedy:
• nie żyjemy w chwili obecnej, ponieważ jedno z pięciu przywiązań (porównanie, osądzanie, opór, utożsamianie się, analizowanie) odciąga nas od niej;
• uważamy, że celem naszego życia jest przetrwanie;
• ważniejsze od nas samych stają się różne rzeczy, wydarzenia czy związki z innymi ludźmi;
• wierzymy, że to, co wywołuje w nas lęk, jest prawdziwe.

(..)

Kiedy ludzie pozbawiają się mocy, żyjąc na zasadzie uwarunkowanych reakcji, biorą na siebie fałszywą odpowiedzialność i obowiązek wobec uwarunkowań z przeszłości. Tłumią natomiast w sobie prawdziwą odpowiedzialność bycia twórczą istotą ludzką, uczestniczącą w naturalnym procesie ewolucji ludzkiej świadomości. Nie ma to oczywiście wielkiego wpływu na całokształt zmian we wszechświecie, jednak brak naszego świadomego udziału w tym procesie, opóźnia naszą drogę do poszerzenia świadomości i ponownego połączenia z naszym prawdziwym Ja.

Offline

#4 2016-04-11 07:16:02

 Niezależna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-04-10
Posty: 24

Re: Teksty pomocne w trzeźwieniu i nie tylko :)

.....
     UWAŻNOŚĆ
                      .....


Uważność można ćwiczyć w każdej chwili, wszędzie, podczas robienia czegokolwiek. To po prostu świadome zwracanie uwagi na aktualny moment, bez oceniania, bez przywiązywania się (wkręcania). Wszystkie umiejętności uważności wymagają praktyki. Na początku może to być bardzo trudne. Skupienie umysłu może wymagać wiele energii/czasu. Dekoncentracja może zdarzać się często i bardzo łatwo uznać po paru minutach ćwiczeń, że się nie udało i będę robić, co innego. Najważniejsze to próbować i się nie zniechęcać. Jeśli pojawiają się myśli:

to głupie, nie mam na to czasu, co mi to da? nie umiem tego robić! nie potrafię się wyciszyć ! nie mogę się skupić! itd.

Zauważamy, że to tylko myśli i wracamy do ćwiczenia, robimy tak za każdym razem, nie oceniamy tego, że myśli się pojawiają, jest to całkowicie naturalne.
Samo zauważenie myśli, też jest ćwiczeniem uważności. Nie da się ćwiczenia uważności zrobić źle.

Offline

#5 2016-04-13 18:15:48

 robinsin

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-04-10
Posty: 18
Punktów :   

Re: Teksty pomocne w trzeźwieniu i nie tylko :)

Dwa wilki
Dwa wilki
Stary człowiek uczył swojego wnuka o życiu. Powiedział do chłopca:
– W moim wnętrzu toczy się walka. To jest straszna walka, toczona pomiędzy dwoma wilkami.
Starzec zrobił pauzę, by zaczerpnąć tchu, lecz po chwili kontynuował z poważną miną:
– Jeden z wilków jest zły. On jest gniewem, zazdrością, smutkiem, żalem, chciwością, pychą, użalaniem się nad sobą, poczuciem winy i niższości, kłamstwem, fałszywą dumą, pragnieniem dominacji i ego.
– Drugi wilk jest dobry – starzec rozpromienił się. – On jest radością, pokojem, miłością, nadzieją, pokorą, uprzejmością, dobrocią, hojnością, prawdą, współczuciem i wiarą.
– Taka sama walka toczy się w tobie – podsumował starzec – i wewnątrz każdego innego człowieka.
Wnuk zastanowił się przez chwilę, a potem zapytał dziadka:
– Który wilk wygra?
– Ten, którego nakarmisz – padła odpowiedź.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plpoxipol wrocław busy Amsterdam wynajem autobusów Piła